Wystawa dawnych narzędzi
W firmie Kobax Krzysztof Pająk zgromadził imponującą ilość narzędzi stolarskich ręcznych do wykonywania prac w drewnie, pamiętających czasy pierwszych kalwaryjskich stolarzy. Tak ogromny zbiór narzędzi stolarskich jest prawdziwym ewenementem. Eksponaty to między innymi: prasy śrubowe, świderki, korby i świdry, ściski stolarskie, narzędzia do dłutowania, strugi, warsztaty stolarskie - strugnice, narzędzia do trasowania, narzędzia do przerzynania, heble, dłuta rzeźbiarskie, piły i piłki do ciecia drewna. Niejednemu stolarzowi, który po raz pierwszy przekracza progi pawilonu serce bije mocniej. Dla zawsze ciekawych dzieci naszych klientów czeka między innymi dokonanie samodzielnego heblowania deski dawnymi narzędziami z ekspozycji.
Krzysztof Pająk: "Eksponowane narzędzia i przedmioty stolarskie stanowią dla mnie szczególną wartość. Nie ukrywam radości, że w końcu po latach mogę je wyeksponować. To one są świadectwem miejsca, w którym się urodziłem, wychowałem i z którym jestem związany. Pomimo upływu lat, ogromnego postępu, to jednak przedmioty te nie tylko wywołują sentyment, ale są świadectwem przeszłości." Z kart historii:
Stolarz - rzemieślnik wykonujący z drewna meble i przedmioty codziennego użytku. Pierwszy w Polsce cech stolarski powstał w 1489 w Krakowie. Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 Stanisław Konarski. Pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej pochodzą z 1786 roku. Było ich wówczas 40, a do roku 1896 liczba ta wzrosła do 72 - ówcześnie Kalwaria liczyła około 1500 mieszkańców. Kalwaryjscy rzemieślnicy znani są z produkcji mebli o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.
Wystawa dawnych narzędzi
zobacz prywatną kolekcję narzędzi właściciela firmy KOBAX
Zobacz film - Meble z Kalwarii Zebrzydowskiej