Gotowe korpusy a fronty meblowe

Gotowe korpusy a fronty meblowe

Co to jest korpus meblowy?

Sama nazwa sugeruje, że jest to główna i najważniejsza część szafki kuchennej, która odpowiada za jej stabilność oraz wydziela przestrzeń tworząc szkielet mebla. Korpus pozwala na zamocowanie blatów oraz przykręcenie frontów meblowych. Taki szkielet składa się z zestawu odpowiednio dociętych płyt, które połączone są za pomocą specjalnie dobranych akcesoriów i mocowań. Korpusy często wyposażone są również w nóżki lub zawiesia pozwalające uzyskać poziom całej konstrukcji.

 

Poznaj zalety i wady zastosowania gotowych korpusów meblowych

 

Zalety frontów lakierowanych

 

niższa cena

szybki czas realizacji

możliwość zastosowania systemowych rozwiązań

możliwość łatwej rozbudowy

Wady frontów lakierowanych

 

konieczność samodzielnego montażu lub dopłaty do usługi

brak profesjonalnego pomiaru

w przypadku anomalii brak łatwej możliwości jej zniwelowania

mniejsza możliwość personalizacji

 
 

Gdzie kupić korpusy meblowe i na co zwrócić uwagę?

Korpusy meblowe dostępne są u wielu producentów oraz w większości dużych marketów meblowych i budowlanych. W zależności od producenta mają one różną specyfikację techniczną. Z tego powodu proces projektowania zestawu mebli będzie różnił się w zależności od wybranego producenta czy też systemu.

Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

 

1. Rodzaj i grubość materiału

Korpusy najczęściej wykonane są z białej płyty wiórowej – pozwala to na oszczędność oraz zapewnia odpowiednią sztywność pod warunkiem, że grubość płyty nie jest mniejsza niż 18 mm.

 

2. Zastosowanie blendy maskującej z tyłu szafki

Większość szkieletów szafek oferowanych przez producentów wyposażona jest w blendy maskujące ich tylną część, ale zdarzają się również produkty gdzie jest ona oferowana za dopłatą.

Blenda spełnia ważną funkcję, ponieważ oddziela wnętrze szafki od ścian oraz nie pozwala na dostanie się ewentualnych zabrudzeń między ścianę a meble. Pomaga również w utrzymaniu mebla w czystości.

 

3. Wykonanie nawierceń

Warto zwrócić uwagę na rozstaw nawierceń pozwalających na montaż zawiasów, półek oraz prowadnic do szuflad i upewnić się czy będą one w odpowiednich dla nas miejscach. Część producentów wykonuje nawiercenia wyłącznie w jednej części korpusu mebla z góry narzucając wewnętrzny rozkład mebla.

 

4. Kompatybilność z innymi korpusami

Może wydawać się to oczywiste, ale bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy zamawiane przez nas korpusy są ze sobą kompatybilne. W przeciwnym razie połączenie takich korpusów może być niemożliwe.

 

Korpusy meblowe a fronty

Zamawiając gotowe korpusy nie jesteśmy skazani na prosty i przeciętny wygląd naszej zabudowy, a wręcz przeciwnie! Korpusy często są niewidoczną lub mało widoczną częścią mebla, a jego charakter determinują fronty meblowe.

Dzięki zastosowaniu frontów meblowych KOBAX możesz z łatwością odmienić wygląd szafek kuchennych, witryn, szaf, komód czy mebli RTV. Wszystkie nasze fronty meblowe wykonujemy na zlecony wymiar, a to oznacza, że jesteśmy w stanie stworzyć je do dowolnego korpusu bez dodatkowych opłat.

Nasza oferta składa się z ponad 120 wzorów frontów meblowych w różnych stylach i unikalnych formach. Jako fronty z powodzeniem możemy stosować również panele 3D KOBAX, których jest ponad 100 modeli. Dodatkowo oferta jest ciągle aktualizowana, tak aby podążać za najnowszymi trendami.

 

Pomiar korpusu i dostosowanie frontów

W przypadku prostych mebli pomiar z powodzeniem można wykonać samemu. Wystarczy zastosować zasadę pomiaru pełnej szerokości i wysokości korpusu (do zewnętrznych krawędzi) i odjęcie po 2 mm z lewej i prawej strony oraz po 3 mm z dołu oraz góry.

W przypadku skomplikowanych projektów takich jak kuchnie, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się rozpisywaniem elementów, tak aby były one idealnie dopasowane.

Do poprawnego i skutecznego zamontowania frontów, konieczne będzie uwzględnienie ich przeznaczenia oraz dobranie odpowiedniego systemu mocowania.

 

Szuflady

Montaż frontu szuflady polega na dopasowaniu go do szkieletu szuflady oraz przykręceniu od wewnętrznej strony szuflady.

 

Drzwi

Fronty z przeznaczeniem na drzwi wymagają przygotowania dodatkowych zagłębień na puszki zawiasów. Powinny one znajdować się ok. 200 mm od dolnej oraz górnej krawędzi korpusu.

W przypadku szafek wyższych niż 1000 mm konieczne jest wykonanie dodatkowego – trzeciego zawiasu w okolicach środka szafki. Podczas wyznaczania miejsca na puszki warto zwrócić uwagę na umiejscowienie półek oraz wewnętrznego osprzętu szafki.

 

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

+48 604 152 240 lub zakupy@kobax.pl

 

pobierz najnowszy katalog frontów meblowych parapetów i paneli 3d firmy kobax

Blog chmura tagów

Zobacz wszystkie wpisy bloga

Zobacz więcej wpisów na naszym blogu! Zapoznaj się z naszymi nowościami i poradnikami z branży meblarskiej.

 

Lista wszystkich wpisów na blogu
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium